Rynek pracy

Umiera coś i rodzi się coś

Marcin / Luty 6, 2018

Tereny Dolnego Śląska, w tym między innymi okolice Wałbrzycha to miejsce, gdzie w przeszłości bardzo solidnie funkcjonował przemysł wydobywczy. Wraz z faktem istnienia wielu kopalni, było można mówić o możliwości stabilnej pracy. Można się zapytać czy taka sytuacja nie mogła istnieć aż po dzień dzisiejszy? Zasadniczo teoretycznie można dywagować, ale w praktyce zamykanie kolejnych kopalń było nieuniknione.

Wraz z upadkiem każdej kolejnej kopalni, w regionie tym wzrastało bezrobocie. Do tego trzeba dodać, że zamykanie samych kopalń wiązało się również z zamykaniem innych przedsiębiorstw, których istnienie było uzależnione od tychże zakładów przemysłu wydobywczego. Tym samym w bardzo krótkim okresie Wałbrzych stał się miastem, w którym poziom bezrobocia drastycznie wzrósł i co więcej, nie posiadano początkowo pomysłu jak sobie z tym problemem poradzić. Coraz większa grupa mieszkańców Wałbrzycha i jego okolic pozostawała bez dalszych perspektyw na życie.

Owszem, część mieszkańców miasta miała zatrudnienie w usługach, handlu czy też jakichś drobnych zakładach produkcyjnych, ale nie umniejsza to faktu, że Wałbrzych z zagłębia węglowego stał się zagłębiem bezrobocia.

Ruch ku lepszemu

Aby co nieco złagodzić skutki zamykania kopalń, co zresztą było nieuniknionym ruchem na skutek zmian ustrojowych i gospodarczych w naszym kraju, postanowiono stworzyć Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Niewątpliwie był to strzał w dziesiątkę, gdyż właśnie ta strefa pozwoliła wielu osobom znaleźć pracę, a zatem pozwoliła znaleźć źródło stałego dochodu. Oczywiście strefa ta nie ogranicza się bynajmniej tylko do samego Wałbrzycha, ale funkcjonuje praktycznie aż w czterech województwach.

Niemniej jednak także Wałbrzych skorzystał bardzo wiele na utworzeniu tej strefy, gdyż część inwestorów właśnie w tym mieście ulokowało swoje interesy.  A firm funkcjonujących w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest naprawdę wiele i ich liczba grubo przekracza cyfrę sto. To oczywiście nie koniec, gdyż w tejże strefie nadal można inwestować, a wraz z każdym inwestorem są kolejne nadzieje na zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *