Kariera

Symulacje w biznesie – dla niefinansistów

Marcin / Kwiecień 13, 2018

Myślenie finansowe to proces o wysokim stopniu skomplikowania, badania nad nim prowadzą specjaliści z wielu różnych dyscyplin – przeczytaj efekty tych badan: http://www.symulacje.edu.pl/szkolenia_finanse_dla_niefinansistow . I co ciekawe, w dalszym ciągu nie udało się go dokładnie poznać, bez przerwy nowe odkrycia są publikowane, jakie ogromnie zmieniają sposób spostrzegania tego zagadnienia. W praktyce samo procesy myślenia finansowego można podzielić na niezależne obszary, z których bardzo interesująco wygląda myślenie lateralne.

Tym, co wyróżnia myślenie niefinansistów, jest – jak pokazuja szkolenia – odejście od schematycznych, logicznych wzorców i postawienie na kreatywność w finansach. Logika sprawdza się w myśleniu o charakterze wertykalnym, to w takich procesach właśnie większość ludzi szuka optymalnej metody na dotarcie do określonego celu, między innymi sprawdzając czynniki, które są dostępne. Istotna jest także selekcja, wśród rozmaitych pomysłów należy wybrać najbardziej odpowiednie.

Prekursorem opisywanego pojęcia „finanse dla niefinansistów” jest pierwszy znany z wielu odkryć trener zajmujący się psychologią ekonomiczną, John Steward. To właśnie on odkrył, że nasze mózgi przeważnie wolą używać gotowych wzorców, które wykorzystane przez później zostaną przez nie w czasie myślenia. Jednocześnie przez obecność tych wzorców nasze umysły niechętnie sięgają po nieszablonowe rozwiązania – i to mimo szkolenia.

Myślenie o charakterze niefinansowym, prezentowane to przede wszystkim porzucenie tradycyjnych wzorców, jakie przeważnie podświadomość ma je głęboko zakorzenione. Problem trzeba zdefiniować na nowo i popatrzeć na wszystko od nowa, najlepiej znajdując wiele niestandardowych, czasem nawet nieprawdopodobnych rozwiązań. Myślowe skoki, wyłączenie logiki czy wręcz prowokacja – to wszystko jest w pełni dozwolone w celu szkolenia pamięci niefinansistów.

Następnym ważnym aspektem myślenia biznesowego będzie szkolenie jak największej elastyczności. Nie można się bać przekraczania granic, określania problemów całkiem od nowa czy zmieniania zasad. Świetnym sposobem na szkolenie może być myślenie od końca, wtedy być może ono pokaże całkowicie odmienny punkt widzenia. Często też będzie także zalecany podział problemu o większej złożoności na mniejsze elementy, wtedy panowanie nad wszystkim jest znacznie łatwiejsze.

Próba zmuszenia umysłu do całkiem innego spojrzenia na pewno proste nie będzie, i w wielu przypadkach wymaga skorygowania podejścia do sposobów rozwiązywania problemów. Twórca tej metody przedstawił także światu narzędzie opierające się na prowokacji, może ono posłużyć do przebudowy myślowych schematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *