Rynek pracy

Mały ruch do przodu

Marcin / Luty 8, 2018

Wałbrzyski rynek pracy na pewno nie należy do łatwych. Ba, można powiedzieć, że jest on trudny. Wprawdzie od pewnego czasu w rejonie miasta mamy jedną z podstref Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale ta podstrefa poprawiła sytuację na lokalnym rynku pracy, lecz oczywiście na pewno nie wyeliminowała takiego zjawiska jak bezrobocie.

Od bardzo wielu już lat poziom bezrobocia w mieści Wałbrzych oraz jego okolicach utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy powiedzieć, że samo miasto ma się pod tym względem nieco lepiej niż okolice Wałbrzycha, ale i tak marne to pocieszenie. Owszem, gdybyśmy spojrzeli na ostatnie lata albo też nawet na ostatnie miesiące, to na pewno możemy mówić o pewnej poprawie sytuacji na wałbrzyskim rynku pracy. Bez wątpienia jednak w tym aspekcie jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Na chwilę obecną stopa bezrobocia w Wałbrzychu wynosi 16,3%. Są to dane z września bieżącego roku. Jeśli spojrzymy na ubiegłe miesiące, to zauważymy, że bezrobocie w tym mieście było nieco, a nawet znacznie wyższe.

Prezentowało się ono, bowiem następująco:

  • lipiec i sierpień – również 16,3%,
  • czerwiec – 16,4%,
  • maj – 16,8%,
  • kwiecień – 17,8%,
  • marzec – 18,3%,
  • luty – 18,5%.

 

Oczywiście są to dane jedynie z bieżącego roku, gdyż, jeśli spojrzelibyśmy kilka lat wstecz, poziom bezrobocia był znacznie wyższy. Niewątpliwie jednak trzeba stwierdzić, że liczba oscylująca wokół cyfry 16 na pewno jest niepokojąca i nie można być zadowolonym z tej sytuacji. Oczywiście można na fakt istniejącego w Wałbrzychu bezrobocia spojrzeć nieco inaczej. Jeśli weźmiemy, bowiem pod lupę wskaźniki bezrobocia w całym powiecie, to Wałbrzych na jego tle wypada wręcz wzorowo. W powiecie wałbrzyskim na chwilę obecną poziom bezrobocia sięga wartości 31%. W kraju mamy 14, 2%, w województwie Dolnośląskim 14, 3%, a jak widać w powiecie Wałbrzyskim, co trzecia osoba w wieku produkcyjnym nie posiada zatrudnienia. Sytuacja na pewno jest bardzo poważna i trzeba powziąć bardzo szeroko zakrojone działania, aby walczyć z wysokim poziomem bezrobocia.

Jednakże oczywiście nie od razu Rzym zbudowano i w tym momencie na pewno nie jest możliwe nagłe zmniejszenie poziomu bezrobocia w Wałbrzychu, a przede wszystkim w jego okolicach. Oczywiście wielkie nadzieje są cały czas wiązane z Wałbrzyską Strefą Ekonomiczną i napływającymi do tej strefy inwestorami, ale na pewno jest to pewien proces, który wymaga czasu. Najważniejsze jest jednak to, że wałbrzyski rynek pracy nie stoi w miejscu, że próbuje się stale zmniejszać tamtejszą stopę bezrobocia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *